Opta news

Dünya Kupası Tahmin Modeli

Opta’nın Dünya Kupası Tahmin modeli Opta’nın daha önce oynanmış milli maçlar ve Dünya Kupası maçları için sahip olduğu kapsamlı veri tabanı kullanılarak hazırlandı.

Model nasıl hazırlandı?

Her takımın geçmiş performanslarına bakılarak hesaplanmış bir hücum ve savunma gücü mevcut. Bu hücum ve savunma güçlerine, ve diğer bazı Dünya Kupası’na özel değişkenlere bakarak, her maç için çıkması olası bir sonuç tahmininde bulunulabiliyor (iki takımdan birinin galibiyeti veya beraberlik). Örneğin, A takımı ile B takımının oynadığı bir maç düşünelim, A takımının kazanma olasılığı %20, beraberlik %30, B takımının kazanma olasılığı %50. Bu olasılıklardan turnuvanın tamamıyla ilgili tahmin yapılabilir durumda. Turnuvanın tamamı yeterince tekrarla simüle edildiğinde herhangi bir takımın Dünya Kupası’nı kazanması veya kupanın belli bir aşamasına gelmesi olasılığı hesaplanabilmekte.

Hücum ve savunma güçleri hangi maçlara bakılarak belirlendi?

Takımların hücum ve savunma güçleri Dünya Kupası öncesindeki dört yıllık dönemde oynanan maçlara bakılarak belirlendi. Bu maçlar Dünya Kupası elemeleri, konfederasyon şampiyonaları (UEFA Avrupa Şampiyonası, Copa America gibi), konfederasyon şampiyonası elemeleri, hazırlık maçları ve FIFA Konfederasyonlar Kupası maçlarını içerir. Bunlara ek olarak, bu güçler önceki iki Düna Kupası’nı da içerir (2010 ve 2014).

Dikkate alınan diğer Dünya Kupası’na özel değişkenler nelerdir?

Dünya Kupası’nda ülkelerin tarihlerinde aldığı sonuçlarına bakarak bazı diğer faktörleri de hesaba katıldı. İki tane “ev sahibi avantajı” eklendi; biri ev sahibi ülke için, diğeriyse oynanan kupanın oynandığı ülkenin konfederasyonu için (bu kupa için UEFA). Ayrıca Dünya Kupası’nı 1970’ten bu yana kazanan takımlar için de bir avantaj eklendi, bu durum Dünya Kupası’nı daha önce kazanmış takımlara belli bir alışkanlık / tecrübe avantajı sağlamak için uygulandı.

Model neleri kapsamıyor?

Bu modelde herhangi bir oyuncu spesifik bilgi mevcut değil çünkü turnuvaya katılacak oyuncularla ilgili an itibariyle bilgi mevcut değil. Messi yarın sakatlansa, Arjantin’in Dünya Kupası’nı kazanma şansı anlamlı bir oranda azalacaktır ancak bu model Arjantin Messi’siz belli bir miktarda maça çıkıp sonuç almaya başlayana kadar bu durumu yansıtmayacaktır.

Posted by opta at 11:29